Ako si nastaviť zdravé hranice a necítiť sa pritom previnilo?

Poznáš tú situáciu, keď ťa niekto požiada o niečo a ty tomu vyhovieš, pričom sa cítiš nepríjemne? V hlave ti ide, že máš ešte kopec vecí na práci a mala si povedať nie, ale nevieš ako, aby si neurazila človeka, ktorý ťa o niečo požiadal a tiež, aby si sa ty necítila previnilo, keď odmietneš toho druhého.

Vytvoriť si zdravé hranice je kľúčom k tomu, aby si sa cítila vyvážene a spokojne. Mnohé z nás s týmto bojujú a často máme potom výčitky svedomia. Sú to najčastejšie výčitky svedomia voči sebe, lebo zas sme dali niečo alebo niekoho na prvé miesto namiesto seba.

Ako si potom vieš nastaviť zdravé hranice tak, aby si sa necítila previnilo? Prinášam Ti zopár tipov, ktoré Ti pomôžu pri nastavovaní hraníc:

Uvedom si, čo ťa vyčerpáva – Aké situácie alebo ľudia ti berú energiu? Kedy robíš veci len zo slušnosti, ale vnútri sa cítiš zle? Skús sa nad tým zamyslieť, alebo si to napíš na papier, prípadne do zápisníka. Napíš si, aké pocity to v Tebe vyvoláva a čo vieš proti tomu spraviť.

Definuj si svoje hranice – Čo chceš a čo už nie? Napríklad: „Nebudem odpovedať na pracovné správy po 18:00“ alebo „Nenechám sa zatiahnuť do dramatických rozhovorov.“ Tieto situácie je najlepšie si napísať a sledovať, či si tieto hranice udržiavaš alebo opäť spadáš do vyjazdených koľají, pričom vieš, že to nie je pre teba dobré.

Začni hovoriť NIE – Nemusíš každému vyhovieť. Aj keď je to často veľmi ťažké odmietnuť niekoho a povedať nie, dá sa to aj milo a tak, aby sa druhý necítil urazený. Skús frázy ako: „Ďakujem, ale dnes nemôžem.“ alebo „Teraz mi to nevyhovuje.“ Prípadne môžeš navrhnúť riešenie, kedy to Tebe vyhovuje alebo akým spôsobom vyriešiť danú situáciu.

Neboj sa, že niekoho sklameš – Najčastejšie sa obávame toho, že ľudia nás nebudú mať radi, keď im nevyhovieme a bojíme sa toho, že ich sklameme. Avšak ľudia, ktorí ťa majú radi a rešpektujú, tvoje hranice prijmú. Ak nie, možno je čas prehodnotiť vzťahy.

Dovoľ si dať seba na prvé miesto – Často sa bojíme toho, že nás ľudia budú považovať za sebeckých. Ale to, že si dovolíš dať sa na prvé miesto, nie je sebectvo, ale je to sebaláska. Ak  budeš stále dávať potreby iných pred svoje, tak časom dôjde k vyčerpaniu. A ak si vyčerpaná, tak nemôžeš byť oporou ani pre iných.

Buď dôsledná – Ak si nastavíš hranicu, dodrž ju. Je dôležité, aby si si to ustriehla a nepovoľovala v tom, čo si si nastavila. Ak to budeš stále meniť, ľudia si na to zvyknú, budú prekračovať tvoje hranice a nebudú ju brať vážne.

Neospravedlňuj sa za to, že sa staráš o seba – Tvoje potreby sú rovnako dôležité ako potreby ostatných. Len vtedy budeš vedieť dávať ostatným zo seba, keď si vytvoríš čas pre seba, kedy sa naplníš ty sama energiou.

Keď si nastavíš zdravé hranice, získaš viac energie, pokoja a slobody. Kde máš v živote najväčší problém s hranicami? Dokážeš povedať NIE bez výčitiek? 💙

Ak potrebuješ pomôcť pri nastavovaní hraníc, tak si rezervuj miesto na konzultáciu, kde sa na daný problém pozrieme.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore